Minister Andrea Tiriticco
Questo sito usa cookie per fornirti un'esperienza migliore. Proseguendo la navigazione accetti l'utilizzo dei cookie da parte nostra OK Approfondisci
Governo Italiano

Minister Andrea Tiriticco

 

Minister Andrea Tiriticco

  • Born in Rome July 26th  1964.
  • 1989 Graduated with a Law degree from the University  of Rome.
  • 1990 Joined the Foreign Service and began professional training course at the Diplomatic Institute as Secretary.
  • 1990-1993 Second Secretary at the Directorate General for Development and Cooperation.
  • November 1993 Second Secretary (commercial) at the Italian Embassy in Bucarest.
  • August 1994 First Secretary (commercial) at the Italian Embassy in Bucarest.
  • September 1997 Vice-Consul in New York.
  • July 2nd  2000, Ranked Second Counsellor.
  • October 2000 Consul in New York.
  • August 2001 at  the Secretariat General, Coordination Unit
  • January 2002 Head of the office of the Secretary General
  • March 2004 Head of the Office of the Director General for Political Affairs
  • November 2004 at the Private Staff of the Minister
  • July 2005 Ranked First Counsellor
  • December 2007 Appointed as Deputy Chief of the Private Staff of the Minister
  • January 2011 Ranked Minister.
  • August 2013, Head of the Service for Legal Affairs, Diplomatic Disputes and International Agreements

Foreign languages: English, French

 


1198
 Valuta questo sito