Ricardo Antonio Merlo
Questo sito usa cookie per fornirti un'esperienza migliore. Proseguendo la navigazione accetti l'utilizzo dei cookie da parte nostra OK Approfondisci
Governo Italiano

Ricardo Antonio Merlo

 

Ricardo Antonio Merlo

Ricardo Antonio Merlo was born in Buenos Aires - Argentina, on May 25, 1962.

Graduated in Political Sciences at the University of Salvador (Buenos Aires), he then  completed his studies in Italy at the University of Padua, Faculty of Political Science, Law and Economics, Program of the European Community policy.

Activities in the academic field

Professor of comparative economic systems at the University of Salvador

Professor of the course on the European Union at the University of Salvador - International Relations Faculty

Coordinator of the course on the European Union organized by the Universities of Padua, Salvador, Belgrano and Rosario

Journalistic Activities

September 1986 - September 1990: Director of the magazine "Titulares" (Buenos Aires)

September 1988 September 1994: Director of the magazine "The Venetian air" (Buenos Aires)

2003-2005: Conductor of the TV program "De verdad", broadcast internationally primetime policy

Institutional and Public Activities

Chief of the Latin American Youth Section of 'UTRIM (Triveneti Union World)

Representative of the Argentine youth at the conference on the problems of youth descendant of Italians in the world, in Sydney (Australia), in April 1993

Latin American representative at the "World Conference Triveneti Union in the World" - Venice 1995

Organizer and speaker at the "World Conference UTRIM" - Buenos Aires 1996

2004: Author of the AVA project (private social work for 500 Venetian elderly residents in Argentina)

2005: Author of the project PLIA (1,000 grants for free studying Italian at the "Dante Alighieri" school in Argentina)

1998-2003: Member of the CGIE (General Council of Italians Abroad)

2002-2006: President of CAVA (Federation Veneta Argentina)

April 2004: President of the Comites (Comitati Italians Abroad) of Buenos Aires

September 2005: President of the Intercomites of Argentina

November 2007: President of the Association “Trevisani in Argentina World”

Representative in Latin America of UNIAIE- Immigrants and Emigrants Association National Union - for South America

Political Activity

2005                Co-founder of the political movement AISA - Italian Associations in South America

April 2006     Elected to the Chamber of Deputies within the AISA list

Member of the Commissions for Foreign and Community Affairs, on Human Rights and on Italians Abroad

November 2007 - Founder of the political movement MAIE- Associative Movement of Italians Abroad

May 2008 - Elected to the Chamber of Deputies within the MAIE list

Member of Commissions Foreign and Community Affairs, Human Rights and on Italians Abroad

November 2008: Vice President of the Italian Group within the IPU - Inter-Parliamentary Union

May 2009: President of the Section Bilateral Friendship UIP Italy – Venezuela

February 2013:           Re-elected to the Chamber of Deputies with the MAIE Movement

March 2018:               Elected to the Senate within the MAIE Movement

June 12, 2018            Appointed Undersecretary of State at the Italian Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation

 


26985
 Valuta questo sito